انواع درجه رست قهوه

انواع درجه رست قهوه

انواع درجه رست قهوه ، تبدیل قهوه از دانه های سبز به دانه های برشته یک اتفاق معجزه آسا برای دوستداران قهوه است .

علی رغم توسعه و صنعتی شدن رست قهوه ، برشته کردن قهوه هنوز در قابلمه یا روی آتش در کشورهای تولید کننده دانه سبز انجام می شود . به این معنی که ما واقعا می توانیم قهوه را حتی درخانه برشته کنیم

در اینجا انواع روش های برشته کاری و تفت قهوه را شرح می دهیم :

دو روش اصلی در برشته کاری قهوه وجود دارد

  • اولی برشته کاری از طریق دستگاه های مجهز به درام  که از شعله های گاز زیر درام استفاده می شود . در این روش حرارت ابتدا درام را گرم می کند ، سپس قهوه از طریق تماس با سطح داخلی درام و در نتیجه دمای بالای داخل درام برشته می  شود . استفاده از این روش نسبت به هوای داغ آسانتر است .

و بیشتر تولید کنندگان تجاری و بزرگ علاقه مند به استفاده از روش بالا می باشند .

  • روش دومی استفاده از هوای داغ یا گرم می باشد .

در این روش هوای گرم مستقیما وارد درام می شود ،این روش نسبتا حساستر بوده و نیاز به دقت بالایی دارد .

در نتیجه فرایند رست قهوه ، رطوبت موجود در دانه های سبز قهوه تا حد زیادی تبخیر می شود . در اثر حرارت روغن ها و قندهای موجود در دانه های قهوه خارج می شوند ،

آب موجود در دانه سبز قهوه حدودا 12 تا 25 درصد وزن قهوه را تشکیل می دهد ، بنابراین بعد از فرایند رست کردن ، قهوه بین 12 تا 25 درصد وزن از دست می دهد .

انواع درجه رست قهوه

  1. رست لایت یا دارچینی
  2. رست مدیوم یا فول سیتی
  3. رست دارک یا تیره

دانه های قهوه در چند دقیقه اول زرد می شوند ، سپس با تاثیر دما و زمان به ترتیب به رنگ قهوه ایی روشن ، قهوه ایی و رنگ تیره تبدیل می شوند .

درجه لایت یا دارچینی

رست درجه لایت بین دمای 180 تا 205 درجه سانتی گراد انجام می شود . و قبل از صدای ترک اول کار برشته کردن تمام می گردد . قهوه آب خود را از دست داده و منبسط شده ، و دان قهوه دارای عطر و رایحه میوه ایی و گلی است . در صورت ادامه رست و افزایش دما ، طعم ها یکنواخت شده و جای خود را به طعم تلخ می دهد .

درجه رست مدیوم یا فول سیتی

درجه مدیوم محبوب ترین درجه رست هست و در دمای بین 210 تا 220 درجه سانتیگراد بدست می آید . قبل از شنیدن صدای ترک دوم عمل رست به اتمام می رسد .

در این درجه از رست ،قهوه دارای عطر و طعم و اسیدیته متعادل می باشد .

درجه رست دارک یا تیره

برشته شدن آن در دمای بالای 230 درجه سانتی گراد انجام می شود .برای کسانی که می خواهند طعم تلخ و روغن قهوه را در دهان خود احساس کنند ایده آل است . این درجه در ترکیب اسپرسو استفاده می گردد زیرا انتظار می رود دانه های اسپرسو روغنی باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

× میتونی قبل از خرید مشاوره بگیری