مشاوره خرید دستگاه رست

انواع درجه رست قهوه

انواع درجه رست قهوه

انواع درجه رست قهوه ، تبدیل قهوه از دانه های سبز به دانه های برشته یک اتفاق معجزه آسا برای دوستداران قهوه است .

انواع سایز دستگاه رست قهوه را در اینجا می توانید بررسی نمایید.

علی رغم توسعه و صنعتی شدن رست قهوه ، برشته کردن قهوه هنوز در قابلمه یا روی آتش در کشورهای تولید کننده دانه سبز انجام می شود . به این معنی که ما واقعا می توانیم قهوه را حتی درخانه برشته کنیم

در اینجا انواع روش های برشته کاری و تفت قهوه را شرح می دهیم :

دو روش اصلی در برشته کاری قهوه وجود دارد

  • اولی برشته کاری از طریق دستگاه های مجهز به درام  که از شعله های گاز زیر درام استفاده می شود . در این روش حرارت ابتدا درام را گرم می کند ، سپس قهوه از طریق تماس با سطح داخلی درام و در نتیجه دمای بالای داخل درام برشته می  شود . استفاده از این روش نسبت به هوای داغ آسانتر است .

و بیشتر تولید کنندگان تجاری و بزرگ علاقه مند به استفاده از روش بالا می باشند .

  • روش دومی استفاده از هوای داغ یا گرم می باشد .

در این روش هوای گرم مستقیما وارد درام می شود ،این روش نسبتا حساستر بوده و نیاز به دقت بالایی دارد .

در نتیجه فرایند رست قهوه ، رطوبت موجود در دان سبز قهوه تا حد زیادی تبخیر می شود . در اثر حرارت روغن ها و قندهای موجود در دانه های قهوه خارج می شوند ،

آب موجود در دانه سبز قهوه حدودا 12 تا 25 درصد وزن قهوه را تشکیل می دهد ، بنابراین بعد از فرایند رست کردن ، قهوه بین 12 تا 25 درصد وزن از دست می دهد .

قهوه رست شده

انواع درجه رست قهوه

  1. رست لایت یا دارچینی
  2. رست مدیوم یا فول سیتی
  3. رست دارک یا تیره

دانه های قهوه در چند دقیقه اول زرد می شوند ، سپس با تاثیر دما و زمان به ترتیب به رنگ قهوه ایی روشن ، قهوه ایی و رنگ تیره تبدیل می شوند . (آشنایی بیشتر با انواع درجه رست قهوه)

درجه لایت یا دارچینی

رست درجه لایت بین دمای 180 تا 205 درجه سانتی گراد انجام می شود . و قبل از صدای ترک اول کار برشته کردن تمام می گردد . قهوه آب خود را از دست داده و منبسط شده ، و دان قهوه دارای عطر و رایحه میوه ایی و گلی است . در صورت ادامه رست و افزایش دما ، طعم ها یکنواخت شده و جای خود را به طعم تلخ می دهد .

درجه رست مدیوم یا فول سیتی

درجه مدیوم محبوب ترین درجه رست هست و در دمای بین 210 تا 220 درجه سانتیگراد بدست می آید . قبل از شنیدن صدای ترک دوم عمل رست به اتمام می رسد .

در این درجه از رست ،قهوه دارای عطر و طعم و اسیدیته متعادل می باشد .

درجه رست دارک یا تیره

برشته شدن آن در دمای بالای 230 درجه سانتی گراد انجام می شود .برای کسانی که می خواهند طعم تلخ و روغن قهوه را در دهان خود احساس کنند ایده آل است . این درجه در ترکیب اسپرسو استفاده می گردد زیرا انتظار می رود دانه های اسپرسو روغنی باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

× میتونی قبل از خرید مشاوره بگیری